خورشید آنلاین
من باقیمانده ی خدا در زمین او و انتقام گیرنده ی از دشمنان او هستم ...

عزاداری های محرم در شهرستان دامغان

در شهرستان دامغان بنا به سنت های دیرینه‌ی این شهرستان عزا داری به سبکی خاص برگزار می‌شود.از جمله‌ی این سنت های دیرینه می‌توان طوق جامه کردن و عزاداری روستا های اطراف دامغان در روز 11محرم را نام برد.

در این شهر مانند شهر های دیگر عزا داری از روز اول محرم آغاز و تا روز یازدهم ادامه می‌یابد.البته تا شب چهلم نیز عزاداری ها با شور کمتر بر پا می‌باشند.مراسم های اصلی این شهر از روز ششم آغاز می‌شوند و تا روز ششم فقط در روستاهای اطراف دامغان و حسینیه ها و تکایا مراسم هایی برگزار می‌شوند.در اینجا به بررسی عزاداری مردم دامغان از روز ششم محرم تا روز یازدهم محرم می‌پردازیم.

روز ششم محرم:در این روز در حسینیه‌ی حضرت ابوالفضل دامغان مراسم طوق جامه کردن برگزار می‌شود.این مراسم از ساعت 10 صبح آغاز شده و تا بعد از ظهر ادامه می‌یابد.در این مراسم ابتدا دسته های سینه زنی و زنجیر زنی وارد حسینیه می‌شوند،سپس نوحه خوانی آغاز می‌شود،پس از نوحه خوانی طوق ها را هلهله کنان به صورت خوابیده وارد حسینیه می‌کنند سپس خطبه‌ی طوق ها خوانده می‌شود و طوق ها را بلند کرده و به گوشه ای می‌برند.در بعد از ظهر همان روز از ساعت3 دوباره همان مراسم طوق جامه کردن برگزار می‌شود.

روز هفتم محرم:در این روز مراسم همانند روز ششم برگزار می‌شود،با این تفاوت که مراسم ها در امام زاده علی(ع)برگزار می‌شوند.مردم در این گونه مراسم ها بسیار جمع می‌شوند و نذریات زیادی می‌دهند.بعد از ظهر این روز نیز مراسم در حسینیه‌ی درب قلعه دامغان وسط بازار برگزار می‌شود.

روزهشتم محرم:در این روز نیز همان مراسم ها به همان طریق برگزار می‌شود ولی در حسینیه‌ی زینبیه.در بعد از ظهر این روز نیز مراسم طوق جامه کردن در حسینیه‌ی سید الشهدا (دبّاغان) برگزار می‌شود.

شب نهم محرم:در این شب دسته از حسینیه‌ی حضرت ابوالفضل(ع) بعد از نماز مغرب شروع می‌شود.این دسته از خیابان ها وحسینیه ها می‌گذرد و مسیر پایانی آن حسینیه‌ی درب قلعه‌ی دامغان است.

روز نهم محرم:مراسم طوق جامه کردن به همان ترتیب روز های گذشته در حسینیه‌ی معصوم زاده برگزار می‌شود.و در بعد از ظهر همان روز این مراسم در تکیه‌ی محله امام برگزار می‌شود.

غروب عاشورا:در این شب به یاد مصیبت های اباعبدالله الحسین(ع) در حسینیه های ابوالفضل و سیدالشهدا،کنار نخل شمع روشن می‌کنند ونذریات می‌دهند.

شب عاشورا:مانند شب تاسوعا از حسینیه‌ی درب قلعه‌ی بازار دامغان دسته را حرکت می‌دهند و از خیابان گذرانده پاسی از شب به حسینیه‌ی حضرت ابوالفضل(ع) می‌رسانند.

روز عاشورا:در این روز از همه‌ی تکایا‌ی شهر دسته های سینه زنی و زنجیر زنی را از حسینیه‌ی ابوالفضل حرکت می‌دهند و هنگامی که به میدان امام و حسینیه‌ی سیدالشهدا رسیدند نخل را هم در پشت سر دسته ها و طوق ها حرکت می‌دهند و "کربلا یا کربلا"گویان به همراه دسته ها به سوی فردوس رضا می‌برند.با شکوه ترین مراسم نیز در پشت نخل برگذار می‌شود.هرجا هم که اذان ظهر گفته شود به نماز ظهر عاشورا می‌ایستند.

شب یازدهم محرم:در این شب دسته های شام غریبان از تکایای مختلف هر کدام به سوع تکیه ای دیگر حرکت می‌کنند.در هر حسینیه پس از خاموش کردن لامپ ها به نوحه خوانی پرداخته می‌شود و پس از تقریباً نیم ساعت به سوی حسینیه ای دیگر حرکت می‌کنند.

روز یازدهم محرم:بنا به سنت های قدیمی این روز در دامغان تعطیل اعلام می‌شود و مردم به عزاداری امام حسین(ع) می‌پردازند.در این روز تمام دسته های روستا های اطراف دامغان به شهر آمده و از ساعت 8 صبح حرکت می‌کنند و تا نزدیکی بکیر بن اعین حرکت می‌کنند و مراسم را به پایان می‌رسانند.در نزدیکی میدان امام که رسیدند نخل تکیه‌ی محله امام را در پشت سر دسته ها و طوق ها و مردم حرکت می‌دهند.در آخر هم در نزدیکی بکیر بن اعین به سخنرانی می‌پردازند.

در شهرستان داغان مراسم ها با شکوه بسیار و قربانی ها و نذریات برگزار می‌شوند.

محسن شفیع زاده

نوشته شده در تاریخ ۱۳۸٩/٦/٢۱ توسط محسن شفیع زاده
طبقه بندی:  
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Blog Skin