خورشید آنلاین
من باقیمانده ی خدا در زمین او و انتقام گیرنده ی از دشمنان او هستم ...

چهل میلیون بار تابناک تر از خورشیددر دورترین نقطه کهکشان راه شیری ستاره ای وجود دارد که 40 میلیون بار درخشان تر از خورشید و 150 بار سنگین تر از آن است.

هرچند ظاهرا این ستاره درخشان ترین ستاره ای است که تاکنون ردیابی شده، ابری از گرد و غبار مانع از رویت آن با چشم غیرمسلح می شود.

ستاره شناسان دانشگاه فلوریدای آمریکا برای محاسبه درخشندگی این ستاره از تشعشعات مادون قرمز آن، که می تواند از این ابر تیره عبور کند، استفاده کرده اند.

آنها می گویند حجم عظیم این ستاره، که "ال بی وی 20-1806" نام گرفته است، نشان می دهد که طول عمری بسیار کوتاه خواهد داشت.

یک سخنگوی گروه اخترشناسان دانشگاه فلوریدا می گوید که "ستاره ال بی وی" و "ستاره تپانچه ای"، که تا قبل از کشف اخیر درخشان ترین ستاره در راه شیری قلمداد می شد، تقریبا به یک اندازه تابناک هستند.

در حالی که "ستاره تپانچه ای"، فقط به میزان پنج تا شش میلیون بار درخشان تر از خورشید خودنمایی می کند، رقیب جدیدش به مراتب نورانی تر است.

پروفسور استیو آیکنبری، از اعضای محققان فلوریدا، گفت: "به نظر می رسد ما عظیم ترین و درخشان ترین ستاره را کشف کرده ایم."

با این حال این ادعا با تردید روبروست. این احتمال وجود دارد که ستاره عظیم کشف شده فقط خوشه ای متراکم از ستاره های کم رنگ تر باشد.

دکتر دان فیگر، یکی از منجمان انستیتو علمی تلسکوپ فضایی و سرپرست گروه کاشفان "ستاره تپانچه ای" در سال 1997، می گوید کیفیت بالای اطلاعاتی که گروه فلوریدا جمع آوری کرده است؛ از احتمال خوشه ای بودن این ستاره جدید می کاهد، اما آن را کاملا مردود نمی کند.

او گفت: "برای تعیین فاصله این جرم عظیم از ما و این که آیا به واقع بزرگترین ستاره راه شیری است یا نه، باید مطالعات بیشتری انجام شود."

اخترشناسان از سال 1990 از وجود این ستاره مطلع بوده اند و آن را در گروه "ستارگان متغیر به رنگ آبی تابان"، که نسبتا نادرند و عمر کوتاهی دارند، قرار داده بودند.

"ال بی وی 20-1806" ستاره ای نسبتا جوان است که عمر آن کمتر از دو میلیون سال تخمین زده می شود، درحالی که خورشید ستاره ای پنج میلیارد ساله است.

پروفسور آیکنبری می گوید ستارگان معمولی مانند خورشید می توانند تا ده میلیارد سال به حیات خود ادامه دهند، اما عمر ستارگانی مانند "ال بی وی 20-1806" کوتاه و پرماجراست.

وی گفت: "هرچه جرم ستاره ای بیشتر باشد، سوخت اتمی آن بیشتر است و در نتیجه زودتر می سوزد."

بر اساس نظریه های متداول درباره نحوه تشکیل ستارگان، جرم یک ستاره نمی تواند از 120 برابر جرم خورشید بیشتر باشد.

به همین دلیل جرم "ال بی وی 20-1806"، که 150 برابر خورشید است، برای دانشمندان معما شده است.

دکتر فیگر گفت پژوهش هایی که محققان دانشگاه فلوریدا درباره این ستاره انجام داده اند، خدمت بزرگی به علم نجوم بوده است و به منجمان در درک فرآیند تشکیل ستارگان کمک خواهد کرد.

منبع :www.nojum.ir

گرفته شده از:http://forum.online-dl.com/showthread.php?p=179579

 

نوشته شده در تاریخ ۱۳۸٩/٩/۱٥ توسط محسن شفیع زاده
طبقه بندی:  
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Blog Skin