خورشید آنلاین
من باقیمانده ی خدا در زمین او و انتقام گیرنده ی از دشمنان او هستم ...

امروزه ساعت های مچی، ارزان و به راحتی در دسترس هستند. تقریبا همه یک ساعت به دست دارند و به راحتی با یک نگاه، می توانند زمان را بگویند. اما همیشه این امکان وجود نداشته است. اولین ساعت ها بسیار بزرگ بودند و تصور این که بتوانی آن ها را به مچ دست ببندی، نامعقول به نظر می رسید.

 

 

 

 


ساعتهای اولیه، زمانی که آن ها را حمل می کردی یا تکان می دادی، کوک می شدند. بنابراین زمانی که آن ها را کنار می گذاشتی، دیگر کار نمی کردند. اما در قرن پانزدهم، ساعت سازان برای تنظیم و کوک کردن ساعت، پیچی ابداع کردند.

در اوایل قرن هفدهم، اولین ساعت مچی که با پیچ کوک می شد، تولید شد. اما این ساعت ها خیلی درست و دقیق نبودند.

«کریستیان هوگنز»، مردی آلمانی بود، که در سال 1675 توانست روشی برای تنظیم ساعت ها اختراع کند و به وسیله ی این تجربه، کیفیت ساعت ها بسیار بهتر شد.

امکان تنظیم ساعت های مچی باعث شد که وقت را درست تر و دقیق تر نشان دهند. بیش تر ساعت های مچی اولیه، شبیه ساعت های مینیاتوری بودند و برای حمل شدن در جیب طراحی شده بودند.

در دهه ی 1880، ساعت های مچی به صورت مُد طراحی شدند. اما در قرن بیستم بسیار متداول شدند. امروزه بیش تر مردم یک ساعت مچی به همراه دارند. بنابراین آن ها می توانند هر چه که باشند، فورا زمان را ببینند.

در قرن بیستم، هم ساعت های جیبی و هم ساعت های مچی در دسترس بودند. مردم آن ها را حمل کردند تا بتوانند همیشه توانایی درک زمان را داشته باشند. بعضی از ساعت ها هم ردیف جواهرات گران قیمت قرار گرفتند و بعضی دیگر با ظاهری ساده، ارزان تر بودند.

منبع: 100gratest inventionst

منبع: مجله ی رشد نوجوان / شماره198 / ص15

نوشته شده در تاریخ ۱۳٩٠/٥/۱٩ توسط محسن شفیع زاده
طبقه بندی:  
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Blog Skin