فواید نوشابه (!)

« وقتی یک لیوان نوشابه می خورید ، چه اتفاقی در بدنتان می افتد ؟ »

10 دقیقه بعد :

10 قاشق چای خوری شکر وارد بدنتان می شود . می دانید چرا با وجود این حجم شکر استفراغ نمی کنید ؟ چون اسید فسفریک ، طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می کند .

20 دقیقه بعد :

قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای «انسولین» می شود و کبدتان شروع می کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نرود .

40 دقیقه بعد :

مردمک های چشمتان گشاد می شود ، فشار خونتان بالا می رود و در پاسخ به این حالت ، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند . گیرنده های «آدنوزین» مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند .

45 دقیقه بعد :

ترشح «دوپامین» افزایش می یابد و مراکز خاصی در مغز ، که حالت سرخوشی ایجاد می کنند ، تحریک می شوند . این همان مکانیسمی است که در مصرف «هروئین» منجر به ایجاد سرخوشی  مستی می شود .

بعد از 60 دقیقه (یک ساعت) :

اسید فسفریک موجود در نوشابه ، داخل روده ی کوچک ، به کلسیم ، منیزیم و روی می چسبد ، متابولیسم بدن افزایش پیدا می کند . میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی دفع هر چه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می شود .

لحظاتی بعد :

کافئین در نقش داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل می شود . حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود ، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می شود و به همراه آن مقدار زیادی آب ، سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می رود .

مدتی بعد تر :

کم کم آن اتفاقاتی که در بدن ایجاد شده بود فرو کش میکند و نوبت به افت قند بدنتان می رسد . در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر می شوید و یا خیلی کرخت و بی حال . حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدنتان کرده بودید ، دفع کرده اید ؛ آبی که می شد به جای اسید و کافئین و شکر ، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد .

تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می کنید .

 منبع: http://hamgaam.ir/node/7170

با تشکر از: سجاد نظری

 

/ 0 نظر / 31 بازدید